Головна / Новини / Фінвідділ / Щодо порушення роботодавцями трудових прав найманих працівників

Щодо порушення роботодавцями трудових прав найманих працівників

Фінансовий відділ Гніздичівської селищної ради інформує:

Гніздичівська  селищна  рада  повідомляє, що останнім часом збільшилась кількість звернень найманих працівників щодо порушення роботодавцями їх трудових прав, зокрема оформлення належним чином трудових відносин та оплати праці.

Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості не тільки в тому, що бюджет недоотримає кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів,  і перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії.

Водночас зростання нелегальної зайнятості в “тіньовій” економіці не лише призводить до скорочення податкових надходжень та підриває систему соціальних фондів, а й шкодить власне самому робітнику під час нарахування йому пенсії, страхових виплат в разі захворювання, травмування тощо.
І нарешті “тіньова” економіка деформує структуру споживання, погіршує екологічну безпеку, а також негативно впливає на відновлення робочої сили в легальній економіці.
Відсутність цивілізованих трудових відносин між роботодавцем та найманим працівником не дає можливості цим двом сторонам захистити свої права, а також свідчить про порушення ними чинного законодавства. Це призводить до постійного недоотримання коштів від сплати податків та зборів до місцевого бюджету, що не сприяє ефективному економічному розвитку.
Нелегально працюючий громадянин не отримує передбачених законодавством соціальних пільг, гарантій та компенсацій, доплат за роботу у вихідні та святкові дні, роботу в надурочний час та ін.
Частиною 2 ст.2 та ст. 24-1 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівники реалізують право на працю на підставі укладеного трудового договору, який укладається між сторонами трудових відносин в письмовому вигляді та реєструється у державній службі зайнятості.
Укладення трудового договору свідчить про те, що роботодавець та найманий працівник поклали на себе обов’язки, встановлені для сторін трудового договору, а саме: працівник зобов’язується виконувати роботу, передбачену трудовим договором, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату на рівні, не нижче законодавчо       встановленої мінімальної заробітної плати, забезпечувати безпечні умови праці та соціальні гарантії, передбачені законодавством.

 

Головним управлінням Держпраці у Лувівській  області постійно проводиться робота щодо захисту прав застрахованих осіб, взаємодії та обміну інформацією з Пенсійним фондом України в Львівській  області, органами Державної фіскальної служби України та іншими органами з питання детінізації доходів та відносин у сфері зайнятості населення.

Статтею 265 Кодексу законів про працю передбачено відповідальність юридичних та фізичних  осіб – підприємців, які використовують найману працю у вигляді фінансових санкцій, які накладає Головне управління Держпраці   у розмірі від 1 до 30 мінімальних заробітних плат на час виявлення порушення:

– у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків – у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

– порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення ;

– недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

– недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;

– вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини, при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, – у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Отримання сьогодні «тіньової» заробітної плати або «в конверті», позбавляє громадян  в майбутньому соціального захисту у разі безробіття, тимчасової втрати працездатності, нещасного випадку на виробництві, а також гідної пенсії.

Тому, звертаємося до  роботодавців  та працюючих   і наголошуємо на неприпустимість виплати «тіньової» зарплати та закликаємо не порушувати законодавство. Не варто забувати, що виплата заробітної плати без сплати встановлених податків і зборів є грубим порушенням законодавства України і підпадає під адміністративну та кримінальну відповідальність.

  • Президент України
  • Верховна Рада України
  • Урядовий портал
  • Львівська обласна рада
  • Львівська обласна державна адміністрація
  • Державні закупівлі в Україні
  • Жидачівська районна рада
  • Жидачівська райдержадміністрація
  • Державне агенство з питань електронного урядування України
  • Cross Border Cooperation Programme Poland – Belarus – Ukraine 2007-2013
  • Реєстр відкритих баз даних України – Громадська приймальня
  • Центр реформ та місцевого розвитку
  • Децентралізація влади