Перша згадка про с. Нове Село датується 15 червня 1461року в книгах Галицького суду.
ЛЕГЕНДИ
с. Нове Село знаходиться на межі Жидачівського і Стрийського районів.
З півдня село обрамляє ліс, який жителі називають Крехівським, вздовж села вузькою стрічечкою біжить обміліла та густо поросла вербами річка Люшка. У 1960-70-х роках річка була повноводою, влітку сільські діти частенько любили в ній купатись. Походження назви річки, як, і зрештою самого села не є однозначною. Існують дві легенди походження її назви .
Перша: під час навали татаро-монгольського війська на землі України проживала у селі смілива та кмітлива дівчина-красуня на ім’я Люба або ж, як усі її лагідно називали – Любушка. І саме ця дівчина, в час небезпеки , спромоглася обманом завести ворогів у річище з болотом, де вони і загинули. На честь дівчини-рятівниці селяни і стали називати річку її іменем – Любушка, яке ,мабуть, згодом трансформувалось у Любешка.
Інша легенда говорить про нещасливе кохання бідного парубка і панської дочки – Любушки. Батько-багатій заборонив закоханим побратися і нещасна Люба кинулась у хвилі річки , що протікала поруч панського будинку.
Котра з даних легенд правдива – не важливо, але річка є і має вона жіноче ім’я Любешка .
ІСТОРІЯ
С.Нове Село входило до руденського ключа сіл і належало українському гетьману Івану Виговському, який викупив дане село з рядом інших(Йосиповичі, Ганнівці, Руда) від Даниловича.
Назва ж села – це мабуть переклад на українську мову з німецької назви – Neudorf – “нове село” або ж іще давніше – позначення нової обжитої, заселеної території
У XVIII ст. на Галичину, що була у складі Австро-Угорської імперії прибули сім’ї німецьких колоністів, які заснували ряд поселень, одне з яких – Нове Село.
Засноване німцями село починалося з напрямку від с. Корнелівка (також німецьке поселення) і приблизно до теперішнього центру села. Друга половина села більш нова і збудована вже українцями. Українських сімей у Новому Селі на той час поживало 25-30.
У 1880 році на території села проживали: 675 римо-католиків, парафія, яких була у с.Кохавино та 62 греко-католики, які належали до парафії у с. Облазниця.
У селі в той час діяло:
- школа на 3 класи;
- позичальна каса з 302 злотими;
- штаб-квартира суду;
- пошта;
- 3 точки промисловості;
- 3 ковалі, 3 різники, 2 млини, 2 крамарі, 2 будинки для гостей, 1 кравець.
Перша згадка про школу у с. Новому Селі датується 1889 роком. Постанова Крайової шкільної Ради у Львові говорить про організацію школи: будівництво приміщення для навчання дітей та проживання вчителя, проведенням конкурсу на посаду вчителя, забезпечення паливом (дровами, вугіллям), освітленням, обслугою. Перша початкова школа була там, де хата Лопушинських. В цій школі навчались через день німецькі та українські діти. У 1934році побудували початкову школу в якій навчали до 7класу, а в 1945 році побудували другий корпус і з того року навчання проводилось у 10 класах до 1961 року. В цей час навчалось 295дітей.
В селі був колгоспний садочок , в будинку де зараз проживає сім’я Андрусишин.
Оскільки більшість жителів на той час були німці , то у 1925році був побудований костел. За радянської влади костел використовувався як складське приміщення колгоспу.
З початком ІІ Світової війни німці добровільно-примусово залишили село і в покинуті будинки радянська влада заселила вивезених у 40-х роках та під час операції “Вісла” українців з території сучасної Польщі – лемків. Тому більшість сучасного населення с.Нового Села становлять етнічні лемки переселені основному із Сяноцького повіту, які з часом асимілювались із місцевими жителями зі сусідніх сіл.
СУЧАСНІСТЬ
с. Нове Село розташоване на межі Жидачівського і Стрийського районів обабіч дороги Стрий – Журавно. Центральна вулиця Т. Шевченка тягнеться два кілометри вздовж дороги з відгалуженням двох невеличких вуличок: провулок Шевченка та вулиця Зелена (по-сільському Демня ). Село налічує 147 дворів , в яких проживають 392 жителі.
В селі є Загальноосвітня школа І-ІІ ст., фельшерсько-акушерський пункт, відділення пошти, Народний дім, бібліотека, 2 магазини. у 90-х роках діяв новий садочок (зараз занедбане приміщення).
На початку 90-х жителі села відновили приміщення колишнього костелу і у 1990році 12 липня освятили церкву Св. ап. Петра і Павла.
ФОТО 1
ФОТО 2
В 2002р. парафіяни сіл Нове Село та Корнелівка встановили та освятили фігуру Матері Божої.
В селі є стадіон, на якому проводить гру сільська футбольна команда за кубки району і у вихідні збирає вболівальників на цікаву захоплюючу гру. Мають можливість жителі села провести час і в скверику створеному Ініціативною групою (молодими хлопцями та дівчатами), за рахунок спонсорських коштів та реалізованих проектів.
ФОТО 3
Для найменших у селі є дитячий майданчик . Можна відпочити і на ставках, що неподалік села : порибалити чи посмажити шашлики або ж просто милуватись чарівними краєвидами.
ФОТО 4